CV Annette Graae

Annette Graae

Rugvænget 9, 3450 Allerød. Mobil 2226 8471
Sommer: Klokkelyngvej 5, Overby Lyng, 4583 Sjællands Odde.

info@annettegraae.dk
instagram.com/annettegraae

UDDANNELSE:
Kirsten og John Beckers værksted, Nærum (1964) samt Jette Gemzøes værksted, Kbh. med svendebrev og speciale i gobelin (1964 – 67)

REPRESÆNTATION:
Ishavet, The Central Museum of Textiles, Lodz, Poland 2007. *Devon, Det danske Kunstindustrimuseum, 1999.* Skitser til Bregneskoven m.m., Køge Skitsesamling *, 1999. Syreregn, Statens Kunstfond, 1987.* Designmuseet Kbh. Devon udstillet i den faste samling 2014*

MEDLEMSKABER OG ANDET:
Medlem af BKF Billedkunstnernes Forbund. *KKS Kvindelige Kunstneres Samfund*. Dansk Gobelinkunst*. KVINFOs ekspertdatabase*.
Dansk Gobelinkunst, arbejdsgruppen, kataloget, Vendsyssel Kunstmuseum 2021. Arbejdsgruppen fra 2009 – 2012, vandreudst. Dansk Gobelinkunst, Sophienholm 2013 og Trapholt 2014.
Danske Kunsthåndværkere, formand for udstillingsudvalget, Officinet 2004-2007.
Foreningen for erhvervelse af kunstnerboliger, bestyrelsen fra 2003-2007.
Billedkunstnernes Forbunds optagelsesudvalg 1997-98, bestyrelsen 1999-2001, IAA International Art Association 2000-2003.*
Initiativtager til gruppen Billedsprog i billedvæv udstillede første gang Gl. Holtegård 1993.
Udstillingskonsulent Pejling, Ler, tryk og tråd, Frederikshavns Kunstmuseum 1989 og Tekstilkavalkade, Nysted 1990.*
Medredaktør af Tekstilkunst i Danmark 1960-87, 1988-98 og 1998-2008, tre opslagsværker, Borgens Forlag.

CENSUREREDE UDSTILLINGER:
Kunstnernes Efterårsudstilling Kbh. Debut 1970,1973. Charlottenborgs Forårsudstilling, Kbh. 1973, 1977, 1982.

UDVALGTE SEPARATUDSTILLINGER 2016
Udlånt gobelinen Himlen over mig til Lars von Triers film, Riget II, 2021

 På tværs, m. Marianne Schou Nielsen, Farum Kulturhus 2020.
Udlånt Himlen over mig til DR 1, tv-serien Når støvet har lagt sig, 2020.
Annette Graae, Lyngby Kunstforening 2018
Septemberudstillingen m. keramiker Birgit Krogh, Huset i Asnæs 2011.
Gobeliner Annette Graae, Dormatoriet, Løgum Kloster 2010.

Gobeliner og skitser fra Norge og Grønland, Galleri Krebsen, København 2004.
Gobeliner og skitser fra Norge, Grønlands Nationale Museum og Arkiv, Nuuk, 2002.
Træer og Dæmoner Stensalen, Kunstindustrimuseet og Kunstcentret Silkeborg Bad, Skovvilla 2000.
Rejsebilleder m. Merete Zacho, Rundetårn Kbh og Skovgårdsmuseet, Viborg 1993.
Vævede billeder. Anette Ørom og Merete Zacho, Nikolaj Kbh.,Nordens Hus Færøerne og Island 1987-88                                                                                            Annette Graae og Annette Ørom Frederikshavns Kunstmuseum 1986

UDVALGTE GRUPPEUDSTILLINGER 2016 –
Dansk Gobelinkunst, 20 danske vævere Shanghai Arts and Craft Museum 2021
Dansk gobelinkunst Johannes Larsen museet 2021
Nordsjællandsgruppen, Billedkunstnernes forbund Annaborg og Biblioteket Vandrehallen, Hillerød 2021
Tekstile Rytmer, Masnedøfortet Vordingborg 2021
De Tekstile Redaktører Udstillingssted for tekstil 2020                   Billedkunstnernes forbund Annaborg 2020.
6 kunstnere indtager Frederiksværk, Gjethuset Frederiksværk 2018.                     Dansk Gobelinkunst, Rundetårn og Vendsyssel Museum, 2018 og 2019
Kunsthåndværker udstilling Mariagerfjord Kunstforening 2017
100 års jubilæum, Kvindelige Kunstneres Samfund Annaborg Hillerød, Skagen Odde Naturcenter 2016
Sommerudstilling Billedkunstnernes Forbund, Hillerød biblotek. 2016
Stort og småt, vævet godt, Dansk Gobelinkunst, Huset i Asnæs 2016
Dansk Gobelinkunst, Sophienholm 2013, Trapholt 2014 og Eremiragen, Vinterpaladset, Skt. Petersborg 2015.
Små vævninger Dansk Gobelinkunst Huset i Asnæs 2012
Jubilæumsudstilling Galleri Krebsen, København 2011.
Laboratorium Officinet København og Silkeborg Museum 2010.
Dansk Gobelinkunst, Johannes Larsen Museet 2009 og “Pragt og Propaganda”, Kronborg Slot 2009.
12th International Triennal of Tapestry, Lodz, Polen 2007.
Tid Til, Rundetårn 2006.
 Dansk Gobelinkunst, Rundetårn 2005, Vendsyssel Kunstmuseum, Hjørring 2006.*
 Billedsprog i billedvæv, Århus Kunstbygning 2002.* Dansk Gobelinkunst, Nordjyllands Kunstmuseum 2001 og Sophienholm 2002.* Processen, Dansk Gobelinkunst, Kunstindustrimuseet 1998, Køge Skitsesamling 1998 og Danish Tapestry, Royal Museum, Edinburgh 1999.* Billedsprog i billedvæv, Gl. Holtegaard 1992.* Statens Kunstfonds Jubilæumsfond, B&W, Kbh, 1989.* Ler, Tryk, Tråd, Frederikshavns Kunstmuseum 1989.* Danske Dage, Skt. Peterskirken, Riga, 1988.* Æglageret, Holbæk Kunstforening 1986.

STUDIEREJSER:
Lodz, Polen, legatophold 2007.* 2002. Pitlochry, Skotland, 1999.*Lysebu, Oslo, legatophold 2002,1999. *Yorkshire,1995,*Devon, 1998, England. *Jotunheimen, Norge 1994. *Rom,San Cataldo, legatophold 1991.* Det Danske Hus, Reykjavik, Island, legatophold 1987.*

UDSMYKNINGER OG SALG:
Sort på Hvidt VI, Hospicegården Filadelfia, Dianalund, udsmykning 2016
Følsomme Blomster I – II – III – IV, (objekter) Avedøre Kirke udsmykning 2016
Spejlobjekt II, Finansforeningens Specialpris 2015.
Krakeleringer samt 19 objekter: Havet under mig Holbæk Ret, Nævningeretsalen udsmykning 2013.
Havet under mig I, II, og VII (objekter) DFDS, Informationspris 2013 og 2014.
Artich Sea, The Central Museum of Textiles, Lodz, samlingen, Polen 2007.
Ny dag I, II og III, Hvidovre Hospital (doneret af C. L. Davids Legat) udsmykning 2000.
Dæmoner I, II, III og IV, Tale- og Høreinstituttet, udsmykning, Hellerup 1999.
Fatamorgana, Revisionsfirmaet Erik Nielsen & Theill Andersen, Kbh. Udsmykning 1997.
Modlys, Entreprenørselskabet SHE, Greve, udsmykning 1996.
Bregneskoven, Memuruelven og Skærgården, Fællesadministrationen for FB, KSB og H44, Kbh.Udsmykning 1995.
Atrani I, Advokatfirmaet Pedersen & Jantzen, udsmykning Kbh. 1994.
Teaterpladsen, Arbejdsmarkedsstyrelsen, Kbh.udsmykning 1994.
Eventyrtæppe, Advokatfirmaet Bech-Bruun & Trolle, Kbh. udsmykning 1993.
Gravid Kvinde, Hillerød Hospital 1993.
Maske, Apotekerforeningen, Hillerød 1993.
Elektrisk Nat og Forandringer i Natten, Paltholmcentret, Farum, udsmykning 1992-93.
Mennesker i landskab, Baltica, Kbh. 1989.
Maske, Gentofte Rådhus, 1988.
Maske, Bibliotekscentralen, 1988.
Blå skygger, Viborg Kommune, biblioteket, udsmykning,1986.
Masker, Brøndby Kommune, biblioteket, 1985.
Langeland, Skovshoved Hotel, udsmykning 1983.
Sommerdag – Vinternat“, Handelsbanken, Ordrup udsmykning 1982.
Gøglere I og II, Elselskabet Arke, Århus, udsmykning 1982.
Marker Cowi Consult, Lyngby 1980.
Landskab I – II – III, Skovshoved Hotel, udsmykning 1974.
Dragevejr, Grenå Papirfabrik, 1973.

Syreregn, Statens Kunstfond samling 1989

LEGATER:
Danmarks Nationalbanks Jubilæumsfond, rejse- og arbejdslegater, 2006, 1999, 1997, 1992, 1987. *Statens Kunstfond rejselegat 2006, 2002. *Statens Værksteder for Kunst og Håndværk, Gl. Dok. 2006, 2001. *Kunsthåndværkerprisen af 1879, rejselegat 2000. *Københavns Kommunes. Kultur- og Fritidsforvaltning, 1999. *Unidanmark-fonden, 1999. *Politiken-Fondet, 1999. *Fondet for Dansk-Norsk Samarbejde, 2002, 1999.* Kong Olavs Fond, rejselegat, 2002, 1998. *Autorkontoen, Dansk Forfatterforening 1997.* Zeuthens Mindelegat, 1992. *Nordisk Kulturfond, 1987.* Yngre Kunstneres Udstillingsvirksomhed, 1987. *Højesteretssagfører C. L. Davids Legat for Slægt og Venner, 1992 og 1987*

Klik HER for at se et detaljeret CV